Zakażenia wirusem Epsteina-Barr są bardzo częste. Jednak większość osób przejdzie infekcje, nie doświadczając żadnych objawów i nie wiedząc o tym, że same zarażają.
Obecnie naukowcy badają związek pomiędzy wirusem EBV a innymi chorobami, takimi jak niektóre rodzaje nowotworów, schizofrenia i choroby autoimmunologiczne( głownie choroby tarczycy).
Jak można zarazić się wirusem EBV
Wirus Epsteina-Barr rozprzestrzenia się przez płyny ustrojowe, głównie ślinę. Zarazić się można poprzez:
Wirus EBV najprawdopodobniej bytuje co najmniej tak długo na tych przedmiotach, jak długo pozostają one wilgotne.
Jednak ślina nie jest jedynym źródłem wirusa EBV, bo jest nim również krew i nasienie. Wirusem EBV można zarazić się w trakcie kontaktów seksualnych, przez transfuzję krwi oraz przeszczep organów (wirus EBV po przeszczepie szpiku występuje, jeśli dawca był zakażony).
Gdy dojdzie do zakażenia wirusem Ebsteina-Barr, dana osoba zaraża nim przez wiele tygodni, nim doświadczy objawów choroby. Po jej przejściu wirus pozostaje w ciele w formie nieaktywnej. Jednak nawet wtedy, po miesiącach lub latach od zakażenia, może dojść do ponownej aktywacji wirusa EBV. Taka osoba ponownie będzie zarażać.
EBV atakuje głównie komórki nabłonka okolicy nosowo-gardłowej i gruczołów ślinowych oraz limfocyty B i T. Raz przebyte zakażenie powoduje, że wirus w formie uśpionej przebywa w limfocytach B i pozostaje w organizmie do końca życia. EBV jest jednym z siedmiu wirusów onkogennych, ponieważ może doprowadzić do transformacji komórki zdrowej w nowotworową. Wirus posiada specjalne białka, które kontrolują cykl komórkowy oraz zaprogramowaną śmierć komórki, co w efekcie prowadzi do unieśmiertelnienia zainfekowanych limfocytów B i przyczynia się do powstawania nowotworów. Badacze udowodnili, że istnieje związek EBV z rakiem żołądka, ziarnicą złośliwą (chłoniak Hodgkina), chłoniakiem Burkitta oraz rakiem okolicy nosogardzieli. Wirus w Polsce występuje dość często.
O ile dowody na związek wirusa EBV i powstawanie chłoniaków są bezsprzeczne, o tyle jest ich na razie zbyt mało w przypadku EBV i stwardnienia rozsianego jednak przeprowadzane ostatnio badania rzucają pewne światło na nowe czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia SM w przypadku zakażenia wirusem EBV
W diagnostyce i leczeniu zakażeń wirusem Epsteina-Barr pomocny jest biorezonans komórkowy na aparacie BICOM. Pozwala on szybko i bezinwazyjnie potwierdzić lub wykluczyć obecność patogenu w organizmie. Biorezonans komórkowy umożliwia także wykrycie około 27 innych wirusów, a także bakterii, pasożytów, grzybów i pleśni.
Istnieją doniesienia o tym, że wzrost zachorowań na choroby tarczycy związane z obecnością EBV związany jest z zatruciem rtęcią oraz z niedoborem jodu, który sukcesywnie wypierany jest z organizmu przez fluor i chlor. Biorezonans komórkowy na aparacie BICOM daje możliwość sprawdzenia obciążenia ustroju metalami ciężkimi oraz pestycydami, a także ich usuwanie.
Informacja i rejestracja
530 115 530